Zapewnienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych i zasobów informacyjnych stało się obecnie jednym z najpoważniejszych wyzwań i najpilniejszych priorytetów. Transfer wiedzy, budowanie świadomości potencjalnych niebezpieczeństw, wymiana doświadczeń oraz otwartość na nowe pomysły i możliwości, pozwolą nam budować swoistą „odporność” na zagrożenia w cyberprzestrzeni. Nasza konferencja, objęta patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej stała się wspólną platformą współpracy dla ekspertów i pasjonatów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Polski i zagranicy. Pod względem organizacyjnym wydarzenie miało charakter hybrydowy. Część uczestników brała osobisty udział w wydarzeniu, z zachowaniem ograniczeń związanych z reżimem sanitarnym spowodowanym pandemią COVID-19. Dyskusję plenarną i referaty można było także obejrzeć w internecie.
Organizowana po raz pierwszy konferencja poruszyła szereg istotnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym. Dwa panele tematyczne, bogate i zróżnicowane kompetencje prelegentów oraz mieszana formuła (panel dyskusyjny na początku a następnie bloki referatów konferencyjnych) pozwoliły spojrzeć na aktualne problemy z różnych punktów widzenia: zarówno w ujęciu strategicznym (kwestie formalne i prawne, analiza zachodzących procesów w środowisku, elementy ryzyka), jak i z technicznego punktu widzenia (w tym m.in. bezpieczeństwa komunikacji w sieci Internet, modelowania cyberzagrożeń, bezpieczeństwa środowisk chmurowych). „Jest to doskonale forum do poszerzania wiedzy, wymiany doświadczeń, poszukiwań innowacyjnych rozwiązań oraz budowy współpracy w tej ważnej dla nas dziedzinie”- przekazał w liście do uczestników konferencji Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak.
Sesja plenarna została wzbogacona o wykład inauguracyjny byłego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Prezesa Poczty Polskiej Pana Tomasza Zdzikota. Wykład poruszył kwestie związane z koniecznością szkolenia kadr eksperckich z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Wystąpienie Pana Tomasza Zdzikota stało się wstępem do dyskusji plenarnej. Następnie formuła konferencji przekształciła się w dwa równolegle prowadzone panele tematyczne – zestawy referatów konferencyjnych prezentowane przez naukowców i fachowców z ośrodków akademickich, specjalistycznych jednostek wojskowych oraz z firm posiadających kompetencje w produkcji zaawansowanych rozwiązań sprzętowych i oprogramowania.
W pierwszym z paneli poruszone zostały aspekty prawne rozpoznania i analizy danych z białego wywiadu, w drugim natomiast nacisk położony był na techniczne aspekty cyberbezpieczeństwa.
Podczas panelu podsumowującego moderatorzy obu paneli tematycznych scharakteryzowali najważniejsze wnioski i rekomendacje z referatów oraz spostrzeżenia i uwagi, jakie wypływają z dyskusji nad poruszonymi zagadnieniami. Podsumowanie to pozwoliło również na wyłonienie pierwszych i budzących najwięcej emocji zagadnień, które zostaną podjęte na kolejnej konferencji.
Dyrektor ECSC Paweł DZIUBA zamykając konferencję podziękował wszystkim uczestnikom za udział, pogratulował prelegentom ciekawych wystąpień i zaprosił wszystkich zebranych na następną edycję konferencji, na #CyberEXPERT2022.
Zakładamy, że Konferencja CyberEXPERT na stałe wpisze się w kalendarz liczących się wydarzeń związanych z problematyką cyberbezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że hybrydowa formuła wydarzenia pozwoliła szerokiemu gronu odbiorców na pozyskanie nowej wiedzy, doświadczeń, a także interesujących wniosków, które będą mogły być wykorzystane w dalszych działaniach na rzecz budowy bezpieczeństwa cybernetycznego. Zapraszamy za rok!