W tym roku wystąpienia prelegentów transmitowane są na żywo za pośrednictwem platformy streamingowej. Dostępny jest przekaz w wersji polsko i anglojęzycznej, dzięki czemu relację będą mogli śledzić obserwatorzy z całego świata. To prawdziwa gratka dla miłośników i pasjonatów najnowszych wyzwań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Edycja poświęcona jest tematyce będącej w ostatnim czasie w kręgu zainteresowań nie tylko specjalistów, ale też opinii publicznej. Technologia kwantowa i sztuczna inteligencja w kontekście ich wykorzystania do zapewnienia cyberbezpieczeństwa to obecnie najważniejsze zagadnienia w cyfrowym świecie.
Nie przypadkiem wykład inauguracyjny konferencji nosi, nawiązujący do lemowskiego opowiadania tytuł „W pracowni profesora Corcorana”. Lem w swojej twórczości podnosił koncept tzw. „mózgu w naczyniu”, kreując niejako sztuczną inteligencję, roboty, które tylko pozornie były bezmyślnymi maszynami. Tymczasem były to rozumne, myślące czy wręcz czujące istoty, umysły zamknięte w metalowych powłokach. Warto tu też zauważyć, iż często w tej twórczości futurystyczne maszyny pełniły w kreowanych przez Lema światach rolę budowniczych oraz organizatorów światów. Pojawia się zatem pytanie czy wypełnione elektrycznymi zwojami i układem elektronowym maszyny, które dzięki podłączeniu do specjalnego bębna, mając wrażenie bytowania w realnym świecie, nie zechcą na niego wpływać.
Obecnie wiele procesów i zadań oddajemy w ręce nowoczesnej technologii. Jest ona ważnym narzędziem w walce z cyberprzestępczością. Algorytmy uczenia maszynowego są w stanie przetwarzać ogromne ilości danych, identyfikować wzorce i wykrywać podejrzane działania w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko reagować na ewentualne zagrożenia. Dzięki temu część procesów możemy automatyzować oszczędzając koszty.
Z drugiej jednak strony rozwój AI niesie także wyzwania, takie jak kwestie etyczne, potrzebę nieustannego weryfikowania działania technologii, brak wykwalifikowanych specjalistów oraz potencjalne zagrożenia związane z wykorzystaniem AI przez cyberprzestępców.
Dziedziną, która idzie ramię w ramię z rozwojem sztucznej inteligencji jest technologia kwantowa, a dokładniej obliczenia kwantowe, w których specjalizować się mają superkomputery.
Era komputerów kwantowych dopiero się zaczyna, ale już wiadomo, że będą one mogły rozwiązywać skomplikowane problemy, które dla tradycyjnych komputerów byłyby bardzo trudne lub nawet niemożliwe do obliczenia. Tym samym będą mogły przejąć od człowieka zadania związane z tworzeniem symulacji czy optymalizacji procesów.
Jednym z najprężniej rozwijanych obszarów zastosowania technologii kwantowych jest właśnie branża cybersecurity. Dane przesyłane i szyfrowane za pomocą tej technologii mają gwarantowane bezpieczeństwo – złamanie zabezpieczeń kwantowych obecnie nie jest możliwe przy użyciu znanych rozwiązań.
Widać zatem wyraźnie, że rozwój cyfrowy to przede wszystkim olbrzymi potencjał na zrewolucjonizowanie bardzo wielu dziedzin życia i funkcjonowania człowieka. Od usług bankowych czy telekomunikacyjnych, poprzez medycynę, aż po ochronę infrastruktury krytycznej i kwestie obronności państw. Jest to rozległy, lecz niezwykle pasjonujący temat. Zachęcamy do uczestniczenia w konferencji CyberEXPERT poprzez dedykowane kanały streamingowe. Mamy nadzieję, że wykłady naszych wybitnych w swoich dziedzinach prelegentów przyniosą odpowiedzi na większość pytań dotyczących przyszłości cyberbezpieczeństwa na świecie.