Legia Akademicka to szkolenie wojskowe dla ochotników z uczelni wyższych. Program ten ma gromadzić wyszkolonych żołnierzy rezerwy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze ci występują w korpusach: podoficerów i oficerów. W tym roku odbywa się już VI edycja projektu, do którego przystąpiło 48 polskich uczelni wyższych.
Legia Akademicka rozpoczęła się dla ochotników odbyciem 27-dniowego szkolenia podstawowego, które zakończone było przysięgą wojskową. Następnie, po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu na podoficera, każdy uczestnik może uzyskać dodatkowe kwalifikacje. W tym celu zainteresowani kierowani są do udziału w szkoleniach specjalistycznych m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W tegorocznej edycji modułu cyber, realizowanego w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, bierze udział niemal 60 studentów. Podczas szkolenia główny nacisk kładziony będzie na rozwój umiejętności praktycznych. 16 sierpnia odbyła się uroczysta inauguracja szkolenia specjalistycznego. Studentów Legii Akademickiej powitał pan Paweł Dziuba, Dyrektor Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa oraz pułkownik Sławomir Gawron, Szef Sztabu Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Prowadzone szkolenie pozwoli na zdobycie unikalnej wiedzy i kompetencji cyfrowych, a także rozwijanie zainteresowań. Uczestnicy zyskają umiejętności, które odpowiadają dzisiejszym i przyszłym potrzebom rynku. Szkolenie pozwala także na zapoznanie się z najnowszymi technologiami i kierunkami rozwoju sieci jak: sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, robotyzacja i automatyzacja procesów dla zapewnienia bezpieczeństwa.
Wszystkich studentów zainteresowanych obszarem cyber oraz IT serdecznie zapraszamy już za rok, do udziału w kolejnej edycji!