Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej obecna w naszym życiu, oferując wiele korzyści, ale także stwarzając nowe wyzwania i zagrożenia. AI stała się także w ostatnich latach jedną z głównych sił napędowych transformacji różnych sektorów działalności człowieka. Należy do nich również sektor obronny. Dzięki zdolności AI do przetwarzania ogromnych ilości danych, analizowania złożonych wzorców i podejmowania natychmiastowych decyzji, AI zrewolucjonizowała nie tylko technologię wojskową, ale również podejście do prowadzenia przyszłych operacji wojskowych. Bezpieczeństwo dzisiejszych infrastruktur krytycznych w dużej mierze zależy od całokształtu związanych z nimi procesów przetwarzania danych. Dla wielu dziedzin o znaczeniu strategicznym wiąże się to z potrzebą zapewnienia wysokiego poziomu gwarancji niezawodności odpowiednich, na ogół rozproszonych, infrastruktur przetwarzania danych, realizujących operacje w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Skuteczne zabezpieczenie organizacji przed aktualnymi zagrożeniami wykorzystującymi jednocześnie wiele wektorów i metod ataku stanowi olbrzymie wyzwanie. Dzisiejsze rozwiązania działające w oparciu o sztuczną inteligencję mogą w znaczący sposób usprawnić możliwości prewencji, detekcji, obrony oraz podnieść sprawność operacyjną.
Podczas Konferencji przybliżone zostanie wykorzystanie sztucznej inteligencji, również w komercyjnie dostępnych rozwiązaniach, które znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa eksploatowanych systemów. Podczas wystąpień omówiona będzie również idea bezpieczeństwa AI, czyli zdolności systemów AI do działania zgodnie z oczekiwaniami ludzi oraz sposoby eliminacji „działań niepożądanych”. Nasi prelegenci wskażą główne ryzyka i wyzwania związane z bezpieczeństwem AI, takie jak niezawodność, przejrzystość, odpowiedzialność, etyka i kontrola. Przedstawione zostaną najnowsze badania na temat bezpieczeństwa informacji. Omówione zostaną również istniejące i proponowane rozwiązania oraz strategie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa AI, takie jak standardy, regulacje, audyty, certyfikacja i edukacja. Podkreślone zostanie także znaczenie interdyscyplinarnej współpracy i zaangażowania społecznego w kształtowaniu przyszłości AI. Tematy poruszane podczas konferencji CyberEXPERT pozwolą na podniesienie świadomości i zrozumienia problemu bezpieczeństwa AI oraz zachęcenie do dalszych badań i dyskusji na ten temat.
Zapraszamy do zdalnego udziału już 15 listopada!